Pitääkö huippuimuri vaihtaa MyAirin asennuksen yhteydessä?

Saamme usein kysymyksiä puhaltimen vaihdon tarpeellisuudesta MyAir-ilmanvaihtojärjestelmää suunniteltaessa. Olemassa olevaa puhallinta ei tarvitse välttämättä vaihtaa, vaan vaihdon tarve riippuu siitä, mitä kohteesta löytyy jo ennestään.

Kokosimme alle muistisäännöt:

  • Jos vanha puhallin on liian pieni, pitää se vaihtaa
  • Jos vanha puhallin pidetään kohteessa, pitää aikaohjelmat kytkeä pois päältä
  • Parhaat hyödyt saa EC vakiopainepuhaltimella, mutta on kohteita, jotka toimivat hyvin myös vanhalla kaksinopeus-puhaltimella
  • Jos puhallinta ei löydy ennestään, täytyy se hankkia

Jos rakennuksen olemassa oleva puhallin on aikanaan mitoitettu vanhentuneiden säädösten mukaan tai ilmamäärät eivät jostain muusta syystä riitä taloon, täytyy puhallin vaihtaa. Mikäli vanha puhallin pidetään kohteessa, täytyy sen aikaohjelmat kytkeä pois päältä. Koko MyAir-järjestelmän toiminta perustuu ilmamäärien automaattiseen tasapainotukseen, jolloin ilmanvaihdon kello-ohjatut tehostukset jäävät pois.

Parhaat hyödyt saadaan energiatehokkaalla EC-vakiopainepuhaltimella. Tämä on usein vaihdettu vanhan puhaltimen tilalle ilmanvaihdon energiaremontin yhteydessä, kun kiinteistölle haetaan parempaa energialuokitusta. Lisäksi esimerkiksi ARA-rahoituksen saamisen näkökulmasta, voi useamman energiatehokkuustoimenpiteen toteuttaminen samassa urakassa olla tuen hakemisen ja lopputuloksen kannalta hyödyllistä.

MyAir soveltuu käytettäväksi kohteissa, joissa on kaksinopeus-huippuimuri. Jos kohteessa ei syystä tai toisesta sellaista ole ennestään, on puhaltimen hankkiminen välttämätöntä. On kohteita, joissa painovoimainen ilmanvaihtojärjestelmä on muutettu koneelliseksi MyAir-järjestelmän hankinnan yhteydessä.


Katso tarkemmat seikat älykkään ilmanvaihtojärjestelmän suunnittelusta oppaastamme

MyAir-järjestelmän suunnitteluopas

Ajankohtaista

Enemmän suorituskykyä ilman kompromisseja – suutinkanavien edut LVI-suunnittelussa

Suutinkanavat ovat vakiinnuttaneet asemansa ilmanvaihtosuunnittelussa ratkaisuna, joka yhdistää tehokkuuden, käyttömukavuuden ja arkkitehtien arvostaman ulkonäön. LVI-suunnittelijan näkökulmasta niiden keskeinen vahvuus on kyky ratkaista samanaikaisesti useita ilmanjaon haasteita: suurten ilmamäärien käsittely, vedoton ilmanjako, alhainen äänitaso sekä tilatehokas toteutus.

Lue lisää

Konkreettisia tekoja kohti 1,5 asteen tulevaisuutta

Climeconin ilmastotyö on mitattuja tekoja, todennettua dataa ja määrätietoista etenemistä kohti Science Based Targets initiative (SBTi) ‑tavoitetta. Rakennamme päästövähennyksiä systemaattisesti: faktoihin nojaten, vaikutuksia mitaten ja pitkäjänteisesti kehittäen. Vuoden 2025 hiilijalanjälkilaskenta osoittaa, että työ tuottaa tulosta, erityisesti siellä, missä vaikutus on nopein ja merkittävin.

Lue lisää

Climeconin tuotteille 100 % EPD-kattavuus

Lupasimme vuonna 2020, että vuoteen 2025 mennessä kaikille tuotteillemme löytyy EPD. Nyt koko tuoteportfolio on EPD-laskettu. Tämä on merkittävä virstanpylväs matkallamme kohti vastuullisempaa ja läpinäkyvämpää rakentamisen markkinaa. EPD-laskenta mahdollistaa yhtenäisen, standardoidun ja tarkan tavan arvioida rakennustuotteiden ympäristövaikutuksia.

Lue lisää