Esittelyssä: Tuotannon kehitysinsinööri Olli Kekäläinen

Tällä kertaa tahdomme esitellä reippaan tuotannon kehitysinsinööri Olli Kekäläisen. Hän työskentelee erilaisten tuotannon kehitysprojektien parissa ja toimii myös meidän laatupäällikkönämme. Olli on ehtinyt olemaan monessa mukana kahdeksan vuoden aikana – muun muassa tarjouslaskijana ja ammattikeittiöiden suunnittelupalvelussa. Hän on myös aikoinaan tehnyt diplomityönsä Climeconille osana Aalto-yliopiston konetekniikan opintoja.

Tuotannon kehitysinsinöörin rooliin kuuluu monipuolisia ja vaihtelevia tuotannon prosessikehitykseen liittyviä tehtäviä sekä tiivistä yhteistyötä esimerkiksi työnjohdon, tuotannon suunnittelun ja muun henkilöstön kanssa. Olli arvostaakin työn ja Climeconin tarjoamia kehitysmahdollisuuksia:

”Mielenkiintoista päästä kehittämään prosesseja ja omaa osaamista monipuolisissa tehtävissä. Parasta tässä hommassa on mahdollisuus päästä vaikuttamaan asioihin”, Olli kuvailee.

Yhteistyö ja hyvä yhteishenki ovat asioita, joita Ollikin korostaa: ”Climeconin porukka on täynnä mukavia tyyppejä, joilta saa apua, kun tarvitsee.” Ollin työskentelytapa saa kiitosta työkavereilta. Olli on pedantti tyyppi, jolta ei tietotaitoa puutu, oli aiheena tuotannon kehitysmahdollisuudet taikka jääkiekko.

Vapaa-ajalla hän tykkää lukea, käydä keikoilla ja seurata jääkiekkoa. Musiikin ja lukemisen suhteen hän kertoo olevansa kaikkiruokainen.  IFK-faniksi tunnustautuva Olli tuntee urheilutilastot niin hyvin, ettei ainakaan Climeconin porukasta kukaan lähtisi haastamaan häntä tietovisaan. Hän on myös tunnettu vichyn ystävä.

Ajankohtaista

Nimitysuutisia: Ville Wallendahr Climeconin uudeksi teknologiajohtajaksi ja Dima Pukki ammattikeittiöratkaisujen tuotepäälliköksi

Meillä on ilo kertoa nimitysuutisia, jotka vahvistavat Climeconin osaamista ja kiihdyttävät tuotekehitystämme kohti entistä älykkäämpiä ja innovatiivisempia ratkaisuja. Ville Wallendahr ottaa vetovastuun yrityksen teknologiajohtajana, ja Dima Pukki siirtyy myyntipäällikön roolista ammattikeittiöratkaisujen tuotepäälliköksi. Molemmat nimitykset tukevat kasvuamme ja vahvistavat asemaamme alan vastuullisena suunnannäyttäjänä.

Lue lisää

EPD – Rakennuksen ilmastoselvityksen tärkein työkalu

Vuodesta 2026 alkaen uudisrakennusten tulee osoittaa, että niiden elinkaaren aikaiset päästöt alittavat lainsäädännön määrittämät raja-arvot. Vuonna 2029 vaatimukset kiristyvät entisestään. Tämä tekee EPD:stä (Environmental Product Declaration) keskeisen työkalun LVI-suunnittelulle. EPD lisää läpinäkyvyyttä tuotteiden ympäristövaikutuksiin, tukee suunnittelupäätöksiä ja auttaa varmistamaan, että rakennus alittaa määritetyt raja-arvot.

Lue lisää

Dataohjattu energiansäästö ja erinomainen sisäilma yhdellä ratkaisulla

OptiDemandin tarpeenmukaisia DCKV‑ratkaisuja on asennettu laajasti ammattikeittiöihin eri puolilla Suomea, ja tulokset ovat olleet erinomaisia myös mitatun datan näkökulmasta. Olemme nousseet selkeäksi markkinajohtajaksi DCKV‑järjestelmien toimittajana Suomessa. Tarpeenmukainen ilmanvaihto säästää energiaa ja varmistaa samalla keittiön parhaan mahdollisen ilmanlaadun – ilman kompromisseja.

Lue lisää